Jak powstaje pellet drzewny

Produkcja tego materiału opałowego nie jest złożona i można ją podzielić na kilka etapów. Zobacz jak powstaje pellet.

Rozdrobnienie surowca

Do produkcji pelletu drzewnego wykorzystuje się biomasę w postaci odpadów z tartaków, zakładów drzewnych, stolarni. Trociny lub drobne fragmenty drewna nie mogą zawierać żadnych zanieczyszczeń chemicznych i mineralnych. Rozdrobnione drewno powinno być grubości około 1 mm i długości do 3-4 mm. Rodzaj drewna będzie miało wpływ na ostateczny kolor granulatu.

Do produkcji pelletu używa się czystych odpadów z tartaków, stolarni i zakładów drzewnych

Pozyskane surowce rozdrabnia się, tak żeby uzyskać jak najdrobniejszą frakcję. Do tego wykorzystuje się rębaki poziome, pionowe rozdrabniarki, młyny, kruszarki.

Surowiec rozdrabnia się do momentu, w którym suszarnia jest w stanie wysuszyć drobne frakcje. Jeżeli po pierwszym rozdrabnianiu nie jest to możliwe, to następuje wtórne rozdrabnianie wykonywane przez skrawarki, młyny młotkowe, wiórkarki nożowe.

Celem jest uzyskanie bardzo drobnych trocin.

Oczyszczenie i segregacja

Suche rozdrobnione trociny teraz trzeba oczyścić z kamieni, żwiru, metali nieżelaznych. Oczyszczanie odbywa się na liniach technologicznych. Następnie frakcja (trociny) segregowane są za pomocą przesiewaczy.

Oczyszczony i przesegregowany surowiec trafia do suszarni, w której wyschnie do wilgotności 8%. Ten proces to dehydrytacja. Polega on na podgrzewaniu masy drzewnej i parowania z niej wody w suszarni.

Granulacja i pakowanie

Ostatnim i najważniejszym procesem jest granulacja pelletu. Granulator posiada specjalinie ukształtowane otwory do wielokrotnego wyciskania miazgi drzewnej.

Urządzenie kształtujące pellet to granulator i to on ma bezpośredni wpływ na jakość pelletu

Proces granulacji jest mechaniczny i ściśle związany z mechaniką docisku. To jakiej jakości pellet otrzymamy zależy od siły tego docisku, matrycy z otworami oraz sposobem podawania miazgi drzewnej. Matrycy w granulatorach dostosowuje się do typu drewna, z którego pochodziła biomasa.

Na końcu pellet jest schładzany, przesiewany i najczęściej pakowany w worki plastikowe lub jutowe. Część firm sprzedaje pellet również luzem.

Wpływ drewna na pellet

Pellet może być produkowany z różnego drewna. Powszechnie uznaje się, że im więcej ligniny w drewnie, tym łatwiej jest uzyskać pellet z trocin.

W drzewach iglastych zawartość ligniny wynosi od 26% do 30%. W drzewach liściastych zawartość ligniny (drzewnika) wynosi od 19% do 28%.

Gatunkami drewna z największą ilością ligniny (drzewnika) są jodła (30%), sosna (27%), świerk (27%), buk (27%), osika (22%), brzoza (19%)

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na jakość drewna będzie jego twardość. Im twardsze drewno tym, trudniejsza jest jego obróbka. Gatunki drewna według twardości: buk (554 kG/cm2), brzoza (420 kG/cm2), sosna (270 kG/cm2 ), jodła (255 kG/cm2), osika (240 kG/cm2), świerk (235 kG/cm2).

Pellet z twardszych i gęstszych gatunków będzie miał większe ciepło spalania.

Kolor pelletu i jakość pelletu

  • Pellet czarny – drewno z korą i dotknięte zgnilizną. Możliwe nieprzestrzeganie technologii produkcji.
  • Pellet szary – nieokorowane drewno, wtrącenia z kory.
  • Pellet jasny – wysokiej jakości okorowane drewno. Mniej kruszenia, oddają więcej ciepła.

Podsumowanie

Głównym cellem procesu powstawania pelletu jest rozdrobnienie, osuszenie i granulacja. Dzięki odpowiedniej technologii możliwe jest wyprodukowanie wydajnego materiału opałowego.

Istotne przy tym jest to, aby prawidłowo przechowywać pellet. Tak aby nie zawilgł i przypadkiem nie spowodował dużego pożaru.

Redakcja Energetyka.edu.pl
Redakcja Energetyka.edu.pl

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *