Jak dobrze przechowywać pellet

Jeżeli zakupiliśmy wysokiej jakości pellet, to bardzo ważne jest to, aby zadbać o dobre przechowywanie pelletu. Co zrobić żeby opał nie stracił na swoich właściwościach fizycznych?

Wilgotny pellet to duży problem i straty

Ze względu na granulację i budowę pellet jest narażony bardziej niż inne paliwa stałe na zawilgocenie. Wilgotny pellet potrafi rozpaść się w dłoni, łatwiej się kruszy i pęka. Zamiast energie wytworzoną przekształcać w ciepło, marnuje się na odparowanie wody.

Mokry pellet będzie gasł i nie zapewni oczekiwanych efektów cieplnych.

Pamiętaj, żeby uzyskać najlepsze właściwości spalania pelletu jego wilgotność powinna nie być większa niż 10% – 12%. Jeżeli zawilgotnieje zbyt mocno, to biomasa drzewna zacznie się rozpadać.

Przechowywanie pelletu w pomieszczeniu

Z uwagi na obawy przed opadami deszczu i śniegu producenci przechowują pellet w specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach lub magazynach. Podstawowym celem przechowywanie pelletu w budynku jest izolacja od wilgoci. Takie też rozwiązanie najczęściej sprawdzi się w naszym domu lub firmie.

Najważniejszą rzeczą, o której nie możesz zapomnieć jest odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe. Z dala o źródeł ognia. Takie pomieszczenie musi być też odpowiednio wentylowane. Dobra wentylacja przeciwdziała powstawania wilgotnych miejsc.

W miejscu przechowywania pelletu wilgotność powietrza nie powinna przekraczać normalnej wilgotności powietrza, czyli wynosić od 40% do 60%. Poza tym należy pamiętać o zachowaniu w miarę stałej temperatury. Zmieniająca się temperatura – szczególnie duże amplitudy zmian – będzie prowadzić do skraplania się pary wodnej i powstawania wilgoci w workach.

Najlepszymi miejscami do przechowywania pelletu w gospodarstwie domowym są:

  • szopa
  • strych
  • garaż
  • sucha piwnica

Nigdy nie przechowuj pelletu luzem w kotłowni

Pellet jest łatwopalny! Zbyt bliska odległość grozi pożarem.

Jeżeli już chcesz trzymać pellet w kotłowni, to pamiętaj żeby znajdował się w specjalnym pojemniku z metalu lub tworzywa sztucznego z zamknięciem.

Dodatkowo żeby uniknąć problemów z zawilgoceniem warto jest trzymać pellet na niskim stelażu lub palecie. Wynika to oczywiście z różnicy temperatur pomiędzy podłogą, a powietrzem.

Przechowywanie pelletu na zewnątrz

Jeżeli nie masz możliwości trzymania pelletu w pomieszczeniu to przede wszystkim wybierz pellet workowany. Nawet przy przechowywaniu w workach istnieje duże ryzyko zawilgotnienia opału.

Dlatego przede wszystkim zadbaj o to, aby:

  • podłoże zabezpiecz materiałem izolacyjnym, np. zwykłą folią,
  • worki z pelletem leżały na przewiewnym stelażu lub palecie,
  • pellet przykryj z góry plandeką lub folią pozostawiając przewiew horyzontalny.

Redakcja Energetyka.edu.pl
Redakcja Energetyka.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *